KEMET ARR05B104KGS
ARR05B104KGS picture photo
Mfg. Part Number
ARR05B104KGS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
ARR05B104KGS.pdf
Availability of ARR05B104KGS
QUANTITY
ARR05B104KGS Order Process
Ship out your order
Specifications of ARR05B104KGS
Internal Part NumberEIS-ARR05B104KGS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationyCR,yRR,yCA,yRA Series 23/Jun/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesARR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesHigh Temperature
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ARR05B104KGS
Related LinksARR05B, ARR05B104KGS Datasheet, KEMET Distributor
ARR05B104KGS Details Description
Related parts for ARR05B104KGS
SIM PROGRAM FOR 68HC705P6A datasheet.pdf
FUSE 6000A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.5"L X 1.38"W datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 30ppm 12pF 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.29A 135 MOHM datasheet.pdf
CIR 7C 7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE datasheet.pdf