ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PA206
CA3102E24-28PA206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PA206
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-28PA206.pdf
Availability of CA3102E24-28PA206
QUANTITY
CA3102E24-28PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PA206
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PA206
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PA206
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-28PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PA206 Details Description
Related parts for CA3102E24-28PA206
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TAPE POLY .75"X25' BLACK/CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 590NM 30MA RAD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
IC LIN INTERFACE W/WAKE 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CTV 21C 21#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
50UF 50V 9.779X24.714 105C AXI datasheet.pdf