Panasonic Electric Works ARS34A12
ARS34A12 picture photo
Mfg. Part Number
ARS34A12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Datasheet Download
ARS34A12.pdf
Availability of ARS34A12
QUANTITY
ARS34A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ARS34A12
Internal Part NumberEIS-ARS34A12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesARS
PackagingTube
Relay TypeRF
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time6ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialGold Plating
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ARS34A12
Related LinksARS3, ARS34A12 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ARS34A12 Details Description
Related parts for ARS34A12
CONN HEADER 24POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EBBI 50D VT RCPT HDR 155 TL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
MODBUS RS485 24VDC FOR EM4 BLK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
AB 5C 5#12 PIN PLUG datasheet.pdf
GT 10C 10#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf