ams AS1362-BTTT-28
AS1362-BTTT-28 picture photo
Mfg. Part Number
AS1362-BTTT-28
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A TSOT23-6
Datasheet Download
AS1362-BTTT-28.pdf
Availability of AS1362-BTTT-28
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AS1362-BTTT-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS1362-BTTT-28
Internal Part NumberEIS-AS1362-BTTT-28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAS1332x-AS13986x Devices 14/Nov/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS1362-BTTT-28
Related LinksAS1362-, AS1362-BTTT-28 Datasheet, ams Distributor
AS1362-BTTT-28 Details Description
Related parts for AS1362-BTTT-28
IC CLK BUFFER 2:22 64TQFP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 350MW SOD123 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTION ELEMENT 2POS SILVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 140POS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf