Littelfuse S2004DS2RP
S2004DS2RP picture photo
Mfg. Part Number
S2004DS2RP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 200V 4A SMT TO-252AA
Datasheet Download
S2004DS2RP.pdf
Availability of S2004DS2RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S2004DS2RP Order Process
Ship out your order
Specifications of S2004DS2RP
Internal Part NumberEIS-S2004DS2RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)2.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)2µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 30A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2004DS2RP
Related LinksS2004, S2004DS2RP Datasheet, Littelfuse Distributor
S2004DS2RP Details Description
Related parts for S2004DS2RP
TVS DIODE 25.6VWM DO214AA datasheet.pdf
TERM FORK VYL 26-22AWG #6 datasheet.pdf
SIDE ELEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 100K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
05+05 DIL VERT SMT HDR 350/RL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 0.1% 2W 3637 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf