Sensata Technologies/Airpax AS2PLB6LB24
AS2PLB6LB24 picture photo
Mfg. Part Number
AS2PLB6LB24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR LIGHT 22MM BLU 24V
Datasheet Download
AS2PLB6LB24.pdf
Availability of AS2PLB6LB24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AS2PLB6LB24 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS2PLB6LB24
Internal Part NumberEIS-AS2PLB6LB24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series22.5mm Metal
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.89" (22.50mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 29.50mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS2PLB6LB24
Related LinksAS2PL, AS2PLB6LB24 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
AS2PLB6LB24 Details Description
Related parts for AS2PLB6LB24
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC 44POS .1X.1 DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES 15.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.9V 0.6A SYNC 6SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf