Alliance Memory, Inc. AS4C128M16D3-12BIN
AS4C128M16D3-12BIN picture photo
Mfg. Part Number
AS4C128M16D3-12BIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM DDR3 128M X 16 96-FBGA
Datasheet Download
AS4C128M16D3-12BIN.pdf
Availability of AS4C128M16D3-12BIN
QUANTITY
AS4C128M16D3-12BIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS4C128M16D3-12BIN
Internal Part NumberEIS-AS4C128M16D3-12BIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package190
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size2G (128M x 16)
Speed800MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Package / Case96-TFBGA
Supplier Device Package96-FBGA (13x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS4C128M16D3-12BIN
Related LinksAS4C128M1, AS4C128M16D3-12BIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS4C128M16D3-12BIN Details Description
Related parts for AS4C128M16D3-12BIN
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC SMB datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR LP 12WQFN datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf