Alliance Memory, Inc. AS4C16M16SA-6TIN
AS4C16M16SA-6TIN picture photo
Mfg. Part Number
AS4C16M16SA-6TIN
Brief Description
IC SDRAM 16MX16 166MHZ 54TSOP
Datasheet Download
AS4C16M16SA-6TIN.pdf
Availability of AS4C16M16SA-6TIN
QUANTITY
AS4C16M16SA-6TIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS4C16M16SA-6TIN
Internal Part NumberEIS-AS4C16M16SA-6TIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS4C16M16SA-6TIN
Related LinksAS4C16M1, AS4C16M16SA-6TIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS4C16M16SA-6TIN Details Description
Related parts for AS4C16M16SA-6TIN
TERM BLOCK 2POS 5.08MM GREEN datasheet.pdf
SWITCH FORMED LEVER SPDT .1A datasheet.pdf
SCR 400V 16A 25MA TO-220AB datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS SINGLE TIN datasheet.pdf