Alliance Memory, Inc. AS4C256M16D3L-12BIN
AS4C256M16D3L-12BIN picture photo
Mfg. Part Number
AS4C256M16D3L-12BIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM DDR3 256M X 16 96-FBGA
Datasheet Download
AS4C256M16D3L-12BIN.pdf
Availability of AS4C256M16D3L-12BIN
QUANTITY
AS4C256M16D3L-12BIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS4C256M16D3L-12BIN
Internal Part NumberEIS-AS4C256M16D3L-12BIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package190
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR3L SDRAM
Memory Size4G (256M x 16)
Speed800MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.283 V ~ 1.45 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case96-TFBGA
Supplier Device Package96-FBGA (13x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS4C256M16D3L-12BIN
Related LinksAS4C256M1, AS4C256M16D3L-12BIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS4C256M16D3L-12BIN Details Description
Related parts for AS4C256M16D3L-12BIN
OPTO SENSOR 5MM SLOT CLOSE MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,YLW,GRN,YLW datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 3.5MM datasheet.pdf
CBL AB 1771-IGD 0.5M datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
IMPELLER 182X55MM 115VAC datasheet.pdf