Alliance Memory, Inc. AS4C256M8D3-12BCNTR
AS4C256M8D3-12BCNTR picture photo
Mfg. Part Number
AS4C256M8D3-12BCNTR
Brief Description
IC SDRAM DDR3 256M X 8 78-FBGA
Datasheet Download
AS4C256M8D3-12BCNTR.pdf
Availability of AS4C256M8D3-12BCNTR
QUANTITY
AS4C256M8D3-12BCNTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AS4C256M8D3-12BCNTR
Internal Part NumberEIS-AS4C256M8D3-12BCNTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size2G (256M x 8)
Speed800MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case78-TFBGA
Supplier Device Package78-FBGA (8x10.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS4C256M8D3-12BCNTR
Related LinksAS4C256M8, AS4C256M8D3-12BCNTR Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS4C256M8D3-12BCNTR Details Description
Related parts for AS4C256M8D3-12BCNTR
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 600VAC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM2731Y datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MLW ILLUM ROCKER BEZEL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 10POS SMD datasheet.pdf