Alliance Memory, Inc. AS6C1008-55SINTR
AS6C1008-55SINTR picture photo
Mfg. Part Number
AS6C1008-55SINTR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1M LOW PWR 128X8 32-SOP
Datasheet Download
AS6C1008-55SINTR.pdf
Availability of AS6C1008-55SINTR
QUANTITY
AS6C1008-55SINTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C1008-55SINTR
Internal Part NumberEIS-AS6C1008-55SINTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (128K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Supplier Device Package32-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C1008-55SINTR
Related LinksAS6C1008, AS6C1008-55SINTR Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C1008-55SINTR Details Description
Related parts for AS6C1008-55SINTR
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 34POS M-F 6" datasheet.pdf
IC CLK SYNTH VCXO 200MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.118" (3.00mm) Crimp datasheet.pdf
DIE SET (2) #8 (190472090) datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE A 25POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM SMD datasheet.pdf