Alliance Memory, Inc. AS6C2016-55BIN
AS6C2016-55BIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C2016-55BIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 128K X 16 WIDE 48-TFBGA
Datasheet Download
AS6C2016-55BIN.pdf
Availability of AS6C2016-55BIN
QUANTITY
AS6C2016-55BIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C2016-55BIN
Internal Part NumberEIS-AS6C2016-55BIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size2M (128K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFBGA
Supplier Device Package48-TFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C2016-55BIN
Related LinksAS6C201, AS6C2016-55BIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C2016-55BIN Details Description
Related parts for AS6C2016-55BIN
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MAGNIFIER W/STRAIGHT TWEEZER TIP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.6A 106 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE L-MOS USV datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf