Alliance Memory, Inc. AS6C4008-55PIN
AS6C4008-55PIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4008-55PIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 512K X 8 WIDE 32DIP
Datasheet Download
AS6C4008-55PIN.pdf
Availability of AS6C4008-55PIN
QUANTITY
AS6C4008-55PIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4008-55PIN
Internal Part NumberEIS-AS6C4008-55PIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package32-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4008-55PIN
Related LinksAS6C400, AS6C4008-55PIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4008-55PIN Details Description
Related parts for AS6C4008-55PIN
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 363FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X8 GRY TRANSFL STN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM SMD datasheet.pdf