Alliance Memory, Inc. AS6C4008-55SIN
AS6C4008-55SIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4008-55SIN
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOP
Datasheet Download
AS6C4008-55SIN.pdf
Availability of AS6C4008-55SIN
QUANTITY
AS6C4008-55SIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4008-55SIN
Internal Part NumberEIS-AS6C4008-55SIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Supplier Device Package32-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4008-55SIN
Related LinksAS6C400, AS6C4008-55SIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4008-55SIN Details Description
Related parts for AS6C4008-55SIN
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
IC SRAM 1.125MBIT 6NS 208QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 28 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC PGA 8CH R-R I/O 64VQFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 16A 250V datasheet.pdf