Alliance Memory, Inc. AS6C4008-55SIN
AS6C4008-55SIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4008-55SIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOP
Datasheet Download
AS6C4008-55SIN.pdf
Availability of AS6C4008-55SIN
QUANTITY
AS6C4008-55SIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4008-55SIN
Internal Part NumberEIS-AS6C4008-55SIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Supplier Device Package32-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4008-55SIN
Related LinksAS6C400, AS6C4008-55SIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4008-55SIN Details Description
Related parts for AS6C4008-55SIN
JUMPER-H2730TR/C2040V/H2730TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.38V SC59-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ELEC COND CUSH GASKET 500MMX50M datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf