Alliance Memory, Inc. AS6C4008-55STIN
AS6C4008-55STIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4008-55STIN
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 55NS 32STSOP
Datasheet Download
AS6C4008-55STIN.pdf
Availability of AS6C4008-55STIN
QUANTITY
AS6C4008-55STIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4008-55STIN
Internal Part NumberEIS-AS6C4008-55STIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package234
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LFSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package32-sTSOP I
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4008-55STIN
Related LinksAS6C400, AS6C4008-55STIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4008-55STIN Details Description
Related parts for AS6C4008-55STIN
JUMPER CORDSET 10A 2.0M V-LOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENT DUAL COMPACT 6A MED datasheet.pdf
4 PB SW BARRIERS ON SHORT SIDES datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL datasheet.pdf