Alliance Memory, Inc. AS6C4016-55ZINTR
AS6C4016-55ZINTR picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4016-55ZINTR
Brief Description
IC SRAM 4M LP 256X16 44TSOP
Datasheet Download
AS6C4016-55ZINTR.pdf
Availability of AS6C4016-55ZINTR
QUANTITY
AS6C4016-55ZINTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4016-55ZINTR
Internal Part NumberEIS-AS6C4016-55ZINTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4016-55ZINTR
Related LinksAS6C4016, AS6C4016-55ZINTR Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4016-55ZINTR Details Description
Related parts for AS6C4016-55ZINTR
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 3A 600V FAST ACT CLASS T datasheet.pdf
IC PROG 27BIT PAR-SRL TX 48-BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 460MA 860 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf