Alliance Memory, Inc. AS7C1026B-15JIN
AS7C1026B-15JIN picture photo
Mfg. Part Number
AS7C1026B-15JIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64K X 16 5.0V 44-SOJ
Datasheet Download
AS7C1026B-15JIN.pdf
Availability of AS7C1026B-15JIN
QUANTITY
AS7C1026B-15JIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS7C1026B-15JIN
Internal Part NumberEIS-AS7C1026B-15JIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS7C1026B-15JIN
Related LinksAS7C102, AS7C1026B-15JIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS7C1026B-15JIN Details Description
Related parts for AS7C1026B-15JIN
FIXED IND 15UH 370MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 600V 750A TO200AC datasheet.pdf
IC UMODULE DC/DC ULN 2A 71-LGA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 39.1 MOHM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 35POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf