Alliance Memory, Inc. AS7C31024B-12TCN
AS7C31024B-12TCN picture photo
Mfg. Part Number
AS7C31024B-12TCN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 32TSOP
Datasheet Download
AS7C31024B-12TCN.pdf
Availability of AS7C31024B-12TCN
QUANTITY
AS7C31024B-12TCN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS7C31024B-12TCN
Internal Part NumberEIS-AS7C31024B-12TCN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (128K x 8)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP I
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS7C31024B-12TCN
Related LinksAS7C3102, AS7C31024B-12TCN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS7C31024B-12TCN Details Description
Related parts for AS7C31024B-12TCN
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
IC 8 BIT 3US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
KIT ACCY FOR ETH MODEMS EU/GB datasheet.pdf
CRIMP HEAD SABRE MALE FLAT BLADE datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.3A 3PIN SPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf