Fox Electronics FXO-HC736R-44
FXO-HC736R-44 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-44
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-44.pdf
Availability of FXO-HC736R-44
QUANTITY
FXO-HC736R-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-44
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-44
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-44
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736R-44 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-44 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-44
IDC CABLE - MDH14K/MC14G/MDH14K datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 781 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2.5MM DRK BGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS datasheet.pdf