Alliance Memory, Inc. AS8C401800-QC150N
AS8C401800-QC150N picture photo
Mfg. Part Number
AS8C401800-QC150N
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4M 256KX18 100-TQFP
Datasheet Download
AS8C401800-QC150N.pdf
Availability of AS8C401800-QC150N
QUANTITY
AS8C401800-QC150N Order Process
Ship out your order
Specifications of AS8C401800-QC150N
Internal Part NumberEIS-AS8C401800-QC150N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4M (256K x 18)
Speed150MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS8C401800-QC150N
Related LinksAS8C4018, AS8C401800-QC150N Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS8C401800-QC150N Details Description
Related parts for AS8C401800-QC150N
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -8.7V 2W datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 56 UF 20% 10 V datasheet.pdf