Artesyn Embedded Technologies ASA03G48-L
ASA03G48-L picture photo
Mfg. Part Number
ASA03G48-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT 36-75VDC IN 2.5V@3A
Datasheet Download
ASA03G48-L.pdf
Availability of ASA03G48-L
QUANTITY
ASA03G48-L Order Process
Ship out your order
Specifications of ASA03G48-L
Internal Part NumberEIS-ASA03G48-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesASA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max7.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASA03G48-L
Related LinksASA03, ASA03G48-L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ASA03G48-L Details Description
Related parts for ASA03G48-L
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
FLTR BANDPASS 3.1-4.9GHZ UWB SMD datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
COPYHOLDER 36" INTERNAL 12"X16" datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 40POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 1A 1408 datasheet.pdf