Vishay/Dale CMF65R20000GNEK
CMF65R20000GNEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R20000GNEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.2 OHM 1.5W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R20000GNEK.pdf
Availability of CMF65R20000GNEK
QUANTITY
CMF65R20000GNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R20000GNEK
Internal Part NumberEIS-CMF65R20000GNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±2%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R20000GNEK
Related LinksCMF65R2, CMF65R20000GNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R20000GNEK Details Description
Related parts for CMF65R20000GNEK
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSSOP datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL M datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
V.92 SERIAL DATA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 2% 1/20W 0502 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3.5A DPAK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
SIZE 22, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 10 V datasheet.pdf