XP Power ASB110PS48
ASB110PS48 picture photo
Mfg. Part Number
ASB110PS48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 110W
Datasheet Download
ASB110PS48.pdf
Availability of ASB110PS48
QUANTITY
ASB110PS48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASB110PS48
Internal Part NumberEIS-ASB110PS48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductASB110 Series AC/DC Power Supply
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesASB110
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.58A
Power (Watts)110W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOCP, OTP, OVP
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.53" H (116.8mm x 61.0mm x 5.9mm)
Power (Watts) - Max110W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASB110PS48
Related LinksASB11, ASB110PS48 Datasheet, XP Power Distributor
ASB110PS48 Details Description
Related parts for ASB110PS48
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC PROT LI+ 5-10CELL 32-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 68POS TIMERS BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf