Sullins Connector Solutions ASC10DRAH
ASC10DRAH picture photo
Mfg. Part Number
ASC10DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A DIP
Datasheet Download
ASC10DRAH.pdf
Availability of ASC10DRAH
QUANTITY
ASC10DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC10DRAH
Internal Part NumberEIS-ASC10DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC10DRAH
Related LinksASC1, ASC10DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC10DRAH Details Description
Related parts for ASC10DRAH
RES 18 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V D2PAK datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.575V SC70-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf