Sullins Connector Solutions ASC15DRTN-S734
ASC15DRTN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ASC15DRTN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ASC15DRTN-S734.pdf
Availability of ASC15DRTN-S734
QUANTITY
ASC15DRTN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC15DRTN-S734
Internal Part NumberEIS-ASC15DRTN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC15DRTN-S734
Related LinksASC15DR, ASC15DRTN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC15DRTN-S734 Details Description
Related parts for ASC15DRTN-S734
DIODE GEN PURP 600V 20A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 4MM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V JB 1206 datasheet.pdf
TERMINAL TRACK W/RELIEF GROOVE datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf