Sullins Connector Solutions ASC15DRTN-S734
ASC15DRTN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ASC15DRTN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ASC15DRTN-S734.pdf
Availability of ASC15DRTN-S734
QUANTITY
ASC15DRTN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC15DRTN-S734
Internal Part NumberEIS-ASC15DRTN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC15DRTN-S734
Related LinksASC15DR, ASC15DRTN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC15DRTN-S734 Details Description
Related parts for ASC15DRTN-S734
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 40MM YELLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
INSERT MALE 25POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf