Cornell Dubilier Electronics FCP0805H821G-J1
FCP0805H821G-J1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805H821G-J1
Brief Description
CAP FILM 820PF 2% 50VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805H821G-J1.pdf
Availability of FCP0805H821G-J1
QUANTITY
FCP0805H821G-J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805H821G-J1
Internal Part NumberEIS-FCP0805H821G-J1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805H821G-J1
Related LinksFCP0805, FCP0805H821G-J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805H821G-J1 Details Description
Related parts for FCP0805H821G-J1
RES SMD 27K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 ESD 5V 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
ADAPTER INT 80C196 DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 31.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 70MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf