| Internal Part Number | EIS-ASC19DRTS-S93 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 19 | |
| Number of Positions | 38 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Color | Green | |
| Flange Feature | Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ASC19DRTS-S93 | |
| Related Links | ASC19D, ASC19DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 1671450000 | TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM | datasheet.pdf | |