Sullins Connector Solutions ASC20DREN
ASC20DREN picture photo
Mfg. Part Number
ASC20DREN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
ASC20DREN.pdf
Availability of ASC20DREN
QUANTITY
ASC20DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC20DREN
Internal Part NumberEIS-ASC20DREN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC20DREN
Related LinksASC2, ASC20DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC20DREN Details Description
Related parts for ASC20DREN
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PELTIER MOD 30 X 5.1MM 2.0A INP datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf