| Internal Part Number | EIS-ASC40DRYN-S93 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 40 | |
| Number of Positions | 80 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Color | Green | |
| Flange Feature | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |