Sullins Connector Solutions ASC65DRTS-S13
ASC65DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ASC65DRTS-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ASC65DRTS-S13.pdf
Availability of ASC65DRTS-S13
QUANTITY
ASC65DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC65DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-ASC65DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC65DRTS-S13
Related LinksASC65D, ASC65DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC65DRTS-S13 Details Description
Related parts for ASC65DRTS-S13
RES SMD 348K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW LVL HERMETIC datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SPEED datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 900MA 266 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LLP 6.35/90/5 BK datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf