Abracon Corporation ASCO-11.2896MHZ-L-T3
ASCO-11.2896MHZ-L-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-11.2896MHZ-L-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-11.2896MHZ-L-T3.pdf
Availability of ASCO-11.2896MHZ-L-T3
QUANTITY
ASCO-11.2896MHZ-L-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-11.2896MHZ-L-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO-11.2896MHZ-L-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-11.2896MHZ-L-T3
Related LinksASCO-11.28, ASCO-11.2896MHZ-L-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-11.2896MHZ-L-T3 Details Description
Related parts for ASCO-11.2896MHZ-L-T3
IC FILTER ACT PROG 28-SOIC datasheet.pdf
IC 12BIT ADC CONV .3" 28-DIP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES 4.78K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING HARDWARE FOR 700W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
M12X.75 NUT FOR 83161...-L SW datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V JB 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf