AVX Corporation 0805ZC333KAT2A
0805ZC333KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC333KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC333KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC333KAT2A
QUANTITY
0805ZC333KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC333KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC333KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC333KAT2A
Related Links0805ZC3, 0805ZC333KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC333KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC333KAT2A
CONN HEADER 3POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
TOOL DIE SET AWG10 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.2KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 24VDC W/LED IND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 9SIP datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf