ST STP120NF04
STP120NF04 picture photo
Mfg. Part Number
STP120NF04
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220
Datasheet Download
STP120NF04.pdf
Availability of STP120NF04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STP120NF04 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP120NF04
Internal Part NumberEIS-STP120NF04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5100pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP120NF04
Related LinksSTP12, STP120NF04 Datasheet, ST Distributor
STP120NF04 Details Description
Related parts for STP120NF04
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 20A ITO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-23PF 750V THRU HOLE datasheet.pdf