Bourns Inc. SRN3015-1R5Y
SRN3015-1R5Y picture photo
Mfg. Part Number
SRN3015-1R5Y
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2.1A 66 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN3015-1R5Y.pdf
Availability of SRN3015-1R5Y
QUANTITY
SRN3015-1R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3015-1R5Y
Internal Part NumberEIS-SRN3015-1R5Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSRN Series: Semi-Shielded Inductors
RoHS InformationSRN3015 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN3015
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating2.1A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3015-1R5Y
Related LinksSRN301, SRN3015-1R5Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3015-1R5Y Details Description
Related parts for SRN3015-1R5Y
CONN HEADER 24POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER LI+ 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CA SM LDD SC DUP(NG)/SC DUP 7M1 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 120MA 9.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN FPC 61POS .3MM datasheet.pdf