Fox Electronics FXO-HC736R-64.44
FXO-HC736R-64.44 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-64.44
Brief Description
OSCILLATOR XO 64.44MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-64.44.pdf
Availability of FXO-HC736R-64.44
QUANTITY
FXO-HC736R-64.44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-64.44
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-64.44
TypeXO (Standard)
Frequency64.44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-64.44
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC736R-64.44 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-64.44 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-64.44
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.10V 6-UDFN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 400A 600V datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 77MM datasheet.pdf
CONN SHUNT datasheet.pdf
PIN COMPLETE datasheet.pdf
LEAD MINIPRO BOTH ENDS PVC 0.40 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS SO16 datasheet.pdf
IC DDR3 1GB 1.5V 1600MTS 78BGA datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 20A 32VDC BLADE datasheet.pdf