| Internal Part Number | EIS-ASCO-18.432MHZ-EK-T | |
| 3D Model | ASCO.pdfASCO.stp | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | ASCO | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 18.432MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | CMOS | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Frequency Stability | ±30ppm | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Current - Supply (Max) | 4.5mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |