Abracon Corporation ASCO-50.000MHZ-EK-T
ASCO-50.000MHZ-EK-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-50.000MHZ-EK-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-50.000MHZ-EK-T.pdf
Availability of ASCO-50.000MHZ-EK-T
QUANTITY
ASCO-50.000MHZ-EK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-50.000MHZ-EK-T
Internal Part NumberEIS-ASCO-50.000MHZ-EK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-50.000MHZ-EK-T
Related LinksASCO-50.0, ASCO-50.000MHZ-EK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-50.000MHZ-EK-T Details Description
Related parts for ASCO-50.000MHZ-EK-T
IC DAC V-OUT +5V 14BIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 10POS 7MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DFN-12 STENCIL datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
IND PMI NEON WHITE 250V BEZEL datasheet.pdf