Abracon Corporation ASCO1-38.400MHZ-LB-T3
ASCO1-38.400MHZ-LB-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-38.400MHZ-LB-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 38.4MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-38.400MHZ-LB-T3.pdf
Availability of ASCO1-38.400MHZ-LB-T3
QUANTITY
ASCO1-38.400MHZ-LB-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-38.400MHZ-LB-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-38.400MHZ-LB-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency38.4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±40ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-38.400MHZ-LB-T3
Related LinksASCO1-38.4, ASCO1-38.400MHZ-LB-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-38.400MHZ-LB-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-38.400MHZ-LB-T3
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
ATTENUATOR 30 DB DC 18GHZ datasheet.pdf