Abracon Corporation ASCO1-40.000MHZ-LB-T3
ASCO1-40.000MHZ-LB-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-40.000MHZ-LB-T3
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-40.000MHZ-LB-T3.pdf
Availability of ASCO1-40.000MHZ-LB-T3
QUANTITY
ASCO1-40.000MHZ-LB-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-40.000MHZ-LB-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-40.000MHZ-LB-T3
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±40ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-40.000MHZ-LB-T3
Related LinksASCO1-40.0, ASCO1-40.000MHZ-LB-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-40.000MHZ-LB-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-40.000MHZ-LB-T3
CONN PLUG 8POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR ENTRY 5 WIRE 96" datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
DSUB 5W5 M BRAC G T datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 20A 240VAC 80VDC datasheet.pdf