Abracon Corporation ASCO1-54.000MHZ-EK-T3
ASCO1-54.000MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-54.000MHZ-EK-T3
Brief Description
OSC XO 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-54.000MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO1-54.000MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO1-54.000MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-54.000MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-54.000MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
TypeXO (Standard)
Frequency54MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-54.000MHZ-EK-T3
Related LinksASCO1-54.0, ASCO1-54.000MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-54.000MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-54.000MHZ-EK-T3
IDC CABLE - MKC40K/MC40G/MCF40K datasheet.pdf
IC MPU 16-BIT 5V 40MHZ 100-SQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
AMP MCP1.2 (LOCKING-LANCE),ASSY datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf