Abracon Corporation ASCO1-60.000MHZ-EK-T3
ASCO1-60.000MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-60.000MHZ-EK-T3
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-60.000MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO1-60.000MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO1-60.000MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-60.000MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-60.000MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-60.000MHZ-EK-T3
Related LinksASCO1-60.0, ASCO1-60.000MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-60.000MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-60.000MHZ-EK-T3
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.5" BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 30MA SNT6A datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 220K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
DIODE RECT 4A 200V 25NS DO-201AD datasheet.pdf