Abracon Corporation ASCO1-60.000MHZ-LB-T3
ASCO1-60.000MHZ-LB-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-60.000MHZ-LB-T3
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-60.000MHZ-LB-T3.pdf
Availability of ASCO1-60.000MHZ-LB-T3
QUANTITY
ASCO1-60.000MHZ-LB-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-60.000MHZ-LB-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-60.000MHZ-LB-T3
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±40ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-60.000MHZ-LB-T3
Related LinksASCO1-60.0, ASCO1-60.000MHZ-LB-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-60.000MHZ-LB-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-60.000MHZ-LB-T3
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
LOOP CLAMP W/EYELET GRN 1" datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RELAY VACUUM SPST-N datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 4POS MALE/FMALE 6M datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 250 OHM 2.5W .02% AXIAL datasheet.pdf