Abracon Corporation ASCO2-60.000MHZ-L-T3
ASCO2-60.000MHZ-L-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO2-60.000MHZ-L-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO2-60.000MHZ-L-T3.pdf
Availability of ASCO2-60.000MHZ-L-T3
QUANTITY
ASCO2-60.000MHZ-L-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO2-60.000MHZ-L-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO2-60.000MHZ-L-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO2-60.000MHZ-L-T3
Related LinksASCO2-60.0, ASCO2-60.000MHZ-L-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO2-60.000MHZ-L-T3 Details Description
Related parts for ASCO2-60.000MHZ-L-T3
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 1611 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIS 1 5M3 5 V CABLE TERMINAL datasheet.pdf