Abracon Corporation ASCO2-66.666MHZ-EK-T3
ASCO2-66.666MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO2-66.666MHZ-EK-T3
Brief Description
OSC XO 66.666MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO2-66.666MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO2-66.666MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO2-66.666MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO2-66.666MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO2-66.666MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
TypeXO (Standard)
Frequency66.666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO2-66.666MHZ-EK-T3
Related LinksASCO2-66.6, ASCO2-66.666MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO2-66.666MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO2-66.666MHZ-EK-T3
CONN HEADER 2POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
JUMPER KITS EQUIP GROUNDING #6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf