Abracon Corporation ASCSM-38.400MHZ-LR-T
ASCSM-38.400MHZ-LR-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCSM-38.400MHZ-LR-T
Brief Description
OSC MEMS 38.40MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCSM-38.400MHZ-LR-T.pdf
Availability of ASCSM-38.400MHZ-LR-T
QUANTITY
ASCSM-38.400MHZ-LR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCSM-38.400MHZ-LR-T
Internal Part NumberEIS-ASCSM-38.400MHZ-LR-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency38.4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.070" L x 0.049" W (1.79mm x 1.25mm)
Height0.027" (0.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCSM-38.400MHZ-LR-T
Related LinksASCSM-38.4, ASCSM-38.400MHZ-LR-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCSM-38.400MHZ-LR-T Details Description
Related parts for ASCSM-38.400MHZ-LR-T
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf