Abracon Corporation ASD-7.3728MHZ-LC-T
ASD-7.3728MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASD-7.3728MHZ-LC-T
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASD-7.3728MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASD-7.3728MHZ-LC-T
QUANTITY
ASD-7.3728MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASD-7.3728MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASD-7.3728MHZ-LC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASD.pdfASD.stp
FamilyOscillators
SeriesASD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)20µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASD-7.3728MHZ-LC-T
Related LinksASD-7.372, ASD-7.3728MHZ-LC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASD-7.3728MHZ-LC-T Details Description
Related parts for ASD-7.3728MHZ-LC-T
BIT HEX 5/32" 0.98" datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 20POS 35DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" TIN datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TRANS RF 400W LDMOS CDFM8 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf