Abracon Corporation ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3
ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3.pdf
Availability of ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3
QUANTITY
ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3
Internal Part NumberEIS-ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASDMP.pdfASDMP.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesPure Silicon™ ASDMP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.033" (0.85mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3
Related LinksASDMPC-16.0, ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3 Details Description
Related parts for ASDMPC-16.000MHZ-LR-T3
RES SMD 1.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 29A SOT-227 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
024 UNIV I/O 30DP SLOT datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 40 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf