Hirose Electric Co Ltd IT3D-100S-BGA(57)
IT3D-100S-BGA(57) picture photo
Mfg. Part Number
IT3D-100S-BGA(57)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT MATE SIDE 100POS SMD
Datasheet Download
IT3D-100S-BGA(57).pdf
Availability of IT3D-100S-BGA(57)
QUANTITY
IT3D-100S-BGA(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3D-100S-BGA(57)
Internal Part NumberEIS-IT3D-100S-BGA(57)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIT3 High-Speed Mezzanine Connectors
Video FileIT3 Series
High Speed Connectors
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT3
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions100
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows20
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesMating Side
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3D-100S-BGA(57)
Related LinksIT3D-100, IT3D-100S-BGA(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3D-100S-BGA(57) Details Description
Related parts for IT3D-100S-BGA(57)
TRANS PNP 60V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 16V 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 484MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 460MA 750 MOHM TH datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16-LGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf